Legális szoftverek
Képzeljük el, hogy egy templom szerencsés zenekara egy adományozótól projektort és laptopot kapott, hogy segítse az énekszövegek kivetítését, és más, a zenei szolgálattal és a közösségi élettel kapcsolatos feladatokat. A számítógép azonban üres, legfeljebb operációs rendszer van rajta, vagy még az sem, a plébániának pedig nincs pénze drága szoftverekre. Rettentően visszás volna a templomi eszközt másolt, illegális programokkal működtetni, igaz?
Szerencsére ma már szinte minden felhasználási területhez készülnek freeware alkalmazások. Némelyik talán nem annyira professzionális, mint fizetős társai, de a legtöbb esetben tökéletesen alkalmasak arra, amit elvárunk tőlük. Összegyűjtöttünk néhány ingyenes szoftvert a példabeli templomi zenekarunk számára, természetesen azzal a szándékkal, hogy olvasóinknak is segítsünk megfelelő eszközöket találni a különböző feladatokra, a diavetítéstől az éneklapok és plakátok készítésén át a kottázásig és zeneszerkesztésig.
Egy-egy felhasználási területhez számos program készül, az alábbi összeállítás csak egy indulási segédlet, amolyan kedvcsináló. Egyáltalán nem muszáj az itt felsorolt szoftvereket használni; akinek más szimpatikus, vagy jobbat talál, próbáljon ki bátran többfélét is. A lista végén letöltő oldalakat is ajánlunk.
Linux – www.linux.hu , ubuntu.hu
Ha operációs rendszer nélkül kaptuk a gépet, vagy csak már unjuk a Windows sok problémáját, nem is találhatnánk jobbat a Linuxnál. Nagyszerű, folyamatosan fejlesztett operációs rendszer, félévenkénti frissítéssel és lelkes magyar felhasználói közösséggel. Az alapszintű kezelését gyorsan meg lehet tanulni, futtathatók rajta a gyakoribb windowsos programok is, és gyakorlatilag vírusmentes. Az Ubuntuval pozitív tapasztalataink voltak, de a többi változat is kiváló, csak ízlés kérdése, ki melyiket választja. Mielőtt belevágunk a telepítésébe, érdemes tájékozódni a fórumokon. A kevésbé vakmerő felhasználóknak jó hír, hogy a rendszer közvetlenül a telepítő CD-ről is futtatható, így ki lehet próbálni anélkül, hogy ténylegesen felraknánk a számítógépre.
Avast! – www.avast.com
Ha Windows fut a gépünkön, szükségünk lesz vírusvédelemre. Az ingyenes vírusirtók közül az Avast! az egyik legnépszerűbb. Egy ilyen program akkor jó, ha minél kisebb erőforrás-igénnyel, és szinte láthatatlanul teszi a dolgát, nekem ezért tetszett jobban az Avast! a szintén ingyenes és népszerű AVG-nél.
DiaTÁR – diatar.eu
Zseniális, magyar fejlesztésű diavetítő program, kifejezetten templomi használatra. Rengeteg trükköt tud, például fejjel lefelé, oldalra fordítva vagy épp a vászon háta mögül vetíteni, akkordokat mutatni a zenészeknek, stb. A legvonzóbb tulajdonsága azonban az, hogy a legtöbb hazai orgonás és gitáros énekeskönyv szöveganyaga már benne van, nem kell a gépeléssel és a szerkesztéssel vesződni. Persze bele is javíthatunk, vagy kiegészíthetjük saját dalokkal, ha akarjuk. A kántor és a gitáros zenekar ugyanazt a programot használhatja, és így egyetlen projektor és egy laptop – vagy akár egy régi PC – kiválthatja mind az éneklapokat, mind a régi diavetítőt. A Diatárnak Linuxra optimalizált változata is elérhető.
MuseScore – musescore.org
Végre egy ingyenes, jól használható kottaszerkesztő program! A kezelését gyorsan meg lehet tanulni, és ha belejön az ember, pillanatok alatt készíthet akár bonyolultabb kottákat is. A fejlesztése nem régóta folyik, ezért vannak még gyermekbetegségei (pl. néhány menüpontot elfelejtettek lefordítani magyarra), de ezek a használhatóságot érdemben nem befolyásolják, és valószínűleg előbb-utóbb el is tűnnek majd. Linuxra is elérhető.
OpenOffice – openoffice.org
Nem élet az élet irodai csomag nélkül! Az OpenOffice a Microsoft Office pénztárcakímélő alternatívája, szövegszerkesztővel, táblázatkezelővel, stb. Kicsivel kevesebbet tud, mint például a MS Word, és a működésébe is bele kell tanulnia annak, aki mást szokott meg, de alapvetően jól használható, logikus programokat kapunk a csomagban. Mindent tud, ami éneklapok szerkesztéséhez, táblázatos nyilvántartáshoz és más, a zenei szolgálattal kapcsolatos feladatokhoz szükséges. Nagy előnye, hogy egyetlen kattintással pdf-be menthetjük a dokumentumokat.
Dafont – dafont.com
A szövegszerkesztőhöz mutatós betűk is kellenek. A dafont.com oldalon rengeteg ingyenes fontot találunk, mindenféle stílusban. Sajnos a magyar ékezeteket csak egy részük ismeri; ezek megtalálását megkönnyíti, ha a keresésnél bejelöljük az Euro és az Accents négyzeteket. Mintaszövegnek írjunk be valami olyant, amiben szerepelnek a problémás ékezetek, hogy azonnal lássuk, érdemes-e az adott betűtípust letölteni (pl. a klasszikus „árvíztűrő tükörfúrógép” szöveg segíthet). A fontok magukban vagy zip-be tömörítve kerülnek a gépünkre. Kicsomagolás után a helyi merevlemez WINDOWS/Fonts mappájába kell őket telepíteni. A letöltőoldal sajnos csak angolul beszél, de nem kell nagy nyelvtudás a használatához.
DoPDF – www.dopdf.com
Akár OpenOffice-t használunk, akár Word vagy más szövegszerkesztőt, szükségünk lehet egy pdf-készítőre. A pdf olyan, nem szerkeszthető dokumentumot jelent, amely minden gépen ugyanúgy néz ki. Ebben a formátumban képet, szöveget, táblázatot vagy akár kottát is átvihetünk és megnyithatunk olyan számítógépen is, amelyre nincsenek telepítve azok a programok, amikkel a fájlokat létrehoztuk (pl. a kottaszerkesztők egyedi formátumokkal dolgoznak, amiket a program hiányában nem lehet megnyitni, csak ha képként vagy pdf-ben mentjük a kottát). Számos alkalmazás készült erre a célra, de a különleges betűkkel nem mindegyik birkózik meg. Sok kísérletezgetés után én a doPDF-et választottam. Nem tökéletes, de eddig ez a legjobb, amit találtam. Telepítés után virtuális nyomtatóként üzemel, tehát a dokumentum nyomtatása panelen a nyomtatók közül ezt kell kiválasztani, aztán a fájlt „kinyomtatni”, ekkor a program pdf formátumban menti.
Adobe Reader – adobe.com
Pdf formátumú dokumentumok megnyitására alkalmas program. Sok más pdf-megjelenítő is létezik, de ez a legismertebb.
Scribus – www.scribus.net
Nyílt forráskódú profi kiadványszerkesztő. Plébániai újság, saját énekeskönyv, emlékalbum, nyomdai előállításra szánt kiadványok készítéséhez tökéletes. Gyakorlottabb felhasználóknak ajánljuk.
GIMP – www.gimp.hu
Komoly képszerkesztő szoftver, az Adobe Photoshop ingyenes alternatívája. Plakátok, igekártyák és hasonlók készíthetők vele.
RealPlayer – www.real.com
Népszerű médialejátszó. A Virtuális Plébánia KépHangTárában is alkalmazott realmedia (.rm, .ram) formátumot csak ezzel lehet megnyitni. Magyar nyelvű verzió sajnos nincs belőle, de minimális nyelvtudás is elég hozzá.
Youtube Downloader – youtubedownloader.com
A Youtube videómegosztóról tölthetünk le vele felvételeket, amiket aztán át is alakíthatunk más videó- vagy zenei formátumba. Néha frissíteni kell, mert a régebbi verziók egy idő után már nem működnek.
Format Factory – format-factory.en.softonic.com
Egyszerű, praktikus konvertálóprogram, amellyel képeket, audió- és videófájlokat alakíthatunk át sokféle formátumba. Még a problémásnak számító realmedia fájlokkal is megbirkózik.
Audacity – audacity.sourceforge.net
Ingyenes zeneszerkesztő. Segítségével digitalizálhatunk, megvághatunk és megtisztíthatunk különböző hangfelvételeket. Az újabb kiadásai unicode-ban tárolják a fájlneveket, amit nem minden médialejátszó tud értemezni. Akinek ez problémát okoz, javaslom, használja az 1.2.6-os verziót.
További szoftverekért nézz körül itt:
download.chip.eu
www.szoftverletoltes.hu
Origo szoftverbázis
downloads.hu
letöltés.lap.hu
.