Szentmise-kalauz
Egy idős pár érkezik a templomba. Lassú, törődött léptekkel foglalják el helyüket – ugyanazt a helyet évek óta. Természetesen elöl, hogy mindent lássanak, halljanak – hogy részt tudjanak venni a liturgiában. Az idős férfi rutinos mozdulatokkal kinyitja a maguk által hozott egyik alkalmi széket, segít leülni rá feleségének, majd miután végzett, előveszi a magáét, és szintén leül. Mindezt csendben, némán, biztos mozdulatokkal. Évtizedek által bevésett rutin-gyakorlatokat látunk, melyek mégis a törődő, tettekben megnyilvánuló szeretet jelei.
Lelkiségi mozgalmak
A zsinat utáni időkben induló, vagy akkor új erőre kapó lelkiségi mozgalmak és új alapítású közösségek egytől egyig fontosnak tartották – és tartják ma is –, hogy sajátos karizmáikat és az általuk képviselt örök értékeket újszerű formák és közérthető nyelvezet segítségével vigyék közelebb az emberekhez. A kétezer éves jézusi üzenet radikális újrafelfedezése olyan irányzatokat hívott életre, melyek a megújulás eddig járatlan vagy már elfeledett útjait és lehetőségeit keresik az Egyházban.
Liturgia és ökumené
Liturgikus tudatosságunk elmélyítése fontos szerepet kell, hogy játsszon abban, hogy a hitünket megfordító üdvtörténet eseményeit valódi ünnepekként éljük át. Bár saját felekezetünk liturgikus világának megismerése szüntelen feladat, néha érdemes kitekinteni, melyhez jó kiindulás az a Xeravits Géza szerkesztette tanulmánygyűjtemény, melynek címe A liturgiáról ökumenikus megközelítésben.
Adoremus
Bár nagy népszerűségnek örvend, ezúttal nem az Új Ember Kiadó immár több éve megjelenő praktikus kézikönyv-sorozatáról készülök írni, a téma azonban ugyanaz: liturgiánkról van szó, ám nem pusztán mise-mutatóként, hanem hasznos összefoglalóként. Török József eredetileg 1977-ben kiadott, Adoremus című rövid kötete hiánypótló, amit jelez a 2008-as, már negyedik (ezúttal javított és bővített) kiadás.