Kamarás István tanulmánya a műfajról
Kamarás István OJD író, szociológus máig hiánypótlónak számító kötetéről már szó esett honlapunkon. Ezúttal a szerző saját blogján publikált tanulmányát tesszük közzé, mely részben merít a „Nagymarosi könyv” zenével foglalkozó fejezetének anyagából, részben új információkat közöl, valamint új fejleményeket is rögzít.
Gyorgyovich Miklós sorozata a gitáros zenéről
1997-ben, négy évvel az 1993-as Távlatok-beli vita után Gyorgyovich Miklós, a folyóirat társszerkesztője próbálta körüljárni a műfajjal kapcsolatos dilemmákat.
1993-as vita a gitáros zenéről
Habár a műfaj indulása után majd’ húsz évvel, az 1980-as években már zajlott egy eszemcsere a gitáros egyházi zene helyéről és szerepéről különböző egyházi orgánumok hasábjain, a rendszerváltozás után a Távlatok jezsuita folyóirat is vitát kezdeményezett az ügyben.
Szilas Imre és a beatmisék
Szilas Imre 1967-ben és '68-ban született két beatmiséjének története jól ismert, s több, mint negyven év távlatából sokan a műfaj hazai indulását is e művek ősbemutatójához kötik. A szerző későbbi sorsáról, további műveiről a következő néhány írás lebbenti fel a fátylat.
Kovács Gábor Sillye zenéjéről
Az eredetileg vegyészmérnök végzettségű Kovács Gábor atya a hetvenes évek közepén került kapcsolatba Sillye Jenőn keresztül a műfajjal. Az első találkozásról így vall.
Veres András a zenéről
Veres András, a Szombathelyi Egyházmegye püspöke életútját bemutató interjúkötetében elismerően nyilatkozott a gitáros zenéről. Az ő püspöksége alatt vált lehetővé először, hogy a szombathelyi Székesegyházban rendszeresen tartsanak gitáros misét.