A fertőszéplaki gitáros találkozók tíz éve – Interjú Horváth Imrével
Menjetek és hirdessétek! címmel a Hitvallás 2014. szeptemberi számában jelent meg egy tartalmas beszélgetés Horváth Imrével a fertőszéplaki Misericordias együttesről és a Nyugat-Győr egyházmegyei gitáros találkozók egy évtizedéről.
Kegyelem és kalmárszellem – Interjú Bolyki Lászlóval
Az alábbi beszélgetés szerkesztett változata a Hitvallás c. győri ergyházmegyei lap 2014. júliusi számában jelent meg Bolyki László brácsaművésszel május végi győri könyvbemutatójának alkalmából.
Török Máté a gitáros zenéről
Török Máté énekes, dalszerző, a Misztrál együttes alapító tagja így vall a gitáros zenéhez való viszonyáról egy idén megjelent interjúkötetben.
Interjú Olgyay Gábor zeneszerzővel
„Az ívet az embernek nem feltétlenül a műveivel, hanem az életével kellene leírnia...” – ezzel a címmel jelent meg az Új Forrás kulturális magazinban egy terjedelmes és rendkívül izgalmas beszélgetés Olgyay Gáborral, kinek egyik albumáról mi is megemlékeztünk.
Isten mutatványosa – Interjú Pipó Józseffel
Az alábbi beszélgetés Pipó József keresztény zenésszel és bűvésszel a Keresztény Élet katolikus hetilap Világiak az egyházban című rovatában jelent meg február elején.
Hajrá, Rio band!
Néhány gondolat a pécsi HungaRio találkozó zenei szolgálata kapcsán
E sorok jórészt még az elmúlt nyár végén, a 2013. július 24-29. között Pécsen megrendezett HungaRio katolikus ifjúsági találkozó után egy hónappal születtek, ám csaknem félévvel később, végső megfogalmazásukban is aktuálisak.
Interjú Kozma Jánossal
Kozma János pécsi keresztény utcazenésszel a Pecsma.hu munkatársa beszélgetett május 14-én.
Taizé zenei zarándokútján
Az alábbi áttekintő írás az 1987-ben megjelent első magyar nyelvű taizéi album 25. évfordulójára született.
Interjú ifj. Balogh Ferenccel
Ifj. Balogh Ferenc keresztény DJ-vel a Quart.hu zenei portál munkatársa készített interjút 2013. áprilisában.
Interjú Sillye Jenővel
A következő, 2012. szeptemberi beszélgetésben Sillye Jenő, a magyar keresztény könnyűzene egyik legfontosabb szerzője vall hitről, zenéről és családról.
(Az énekes-dalszerző életéről és pályájáról korábban mi is írtunk.)
A krisztusi szabadság muzsikusa
Az alábbi riport Vedres Csaba zeneszerzővel az Új Ember Mértékadó című kulturális mellékletében jelent meg, a szerző új művének győri ősbemutatója kapcsán.
Elszáll egy hajó a szélben
Az igen.hu katolikus portál tudósítása a 2012-es Reménység Fesztiválról.
Táncoló-tomboló nemzedék
Az Új Ember beszámolója a 2012-es Ez az a nap! rendezvényről.
Varga László a gitáros zenéről
Varga László neves egyházzenész, az Országos Magyar Cecília Egyesület igazgatója és a váci Székesegyház karnagya egy 2010-ben megjelent interjúkötetben a következőképpen nyilatkozott a hazánkban immár csaknem fél évszázada jelen lévő gitáros zenéről. Higgadt gondolatai megszívlelendőek műfajon belül és kívül tevékenykedők számára egyaránt.
Lázár Kovács Ákos a keresztény művészetről
A különböző stílusú egyházi zenék helyéről és szerepéről szóló vitákban általánosabb esztétikai és művészeti kérdések is rendre előkerülnek. Ahelyett, hogy állást foglalnánk ezekben, inkább figyelemreméltó véleményeket, hasznos és tanulságos olvasnivalókat ajánlunk a témában. Lázár Kovács Ákos esztéta, teológus egy interjúban és egy hosszabb tanulmányban fejti ki meglátásait a keresztény művészetről, melyek az első látásra nehezebb nyelvezet ellenére egyaránt fontos és értékes gondolatokat tartalmaznak.
Összefoglaló írások a műfajról
A magyar keresztény könnyűzenei mozgalom történetének, fejlődésének és irányzatainak feltárása még várat magára. Az utóbbi időben azonban örvendetesen megnőtt a műfajjal foglalkozó hírlapi cikkek száma. E bejegyzésben három olyan írást szedtünk össze, melyek átfogó képet igyekeznek adni a gitáros zene alakulásáról.
Sillye Jenő pályaképe
Ha szóba kerül a magyar katolikus egyház legutóbbi negyven évének evangelizációs munkája, elsőként jut eszünkbe a ravasz kommunista elnyomás, másodikként pedig a kisközösségi megújulás, mely kézen fogva járt egy egészen új egyházzenei műfaj megszületésével. A keresztény gitáros zene egyik elindítójaként, valamint sokáig egyedüli képviselőjeként pedig megkerülhetetlen Sillye Jenő neve. Rendkívül nehéz feladat egy eddig csaknem 42 éves, alkotásokban, közösség-építésben és szolgálatban gazdag pályafutásról tömören írni úgy, hogy annak minden lényeges elemét megragadjam, így elsősorban zenei szempontból próbálom felvázolni a magyar keresztény beatzenei mozgalom egyik megteremtőjének pályáját, noha tudom, hogy maga a zene csak egy kis szelete a történteknek, melyekről érzékletes korrajzot fest Dr. Kőszeghy Miklós kitűnő írása.
Villanyhárfa a Katolikus Rádióban
Ajánljuk magunkat: az idei év nyarán beszélgetés készült nemrég indult honlapunk egyik szerkesztőjével, Paksa Balázzsal, melynek szerkesztett változata a Magyar Katolikus Rádióban is elhangzott.
2008-as Igen a gitáros zenéről
Az Igen később újból nekifogott a téma feldolgozásának, ezúttal a 2008/2. lapszám járta körül, hogy van-e helye a templomban a gitárnak, illetve a keresztény könnyűzenének. A remek vitaindító után sokak elgondolkodtató véleményét olvashatjuk.
2003-as Igen a gitáros zenéről
A „fiatal, katolikus” alcímű Igen folyóirat 2003. decemberében az egyházi zenéről és a liturgiáról szóló tematikus számmal jelentkezett, melyben vezércikket, interjúkat és tanulmányt is találunk.